The Vivo T5 Pro from Vivo was launched on April 15, 2026. The Cost of this model is Rs. 30080. Vivo T5 Pro is powered by Qualcomm 7s Gen4 processor and this mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Vivo T5 Pro comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 450 ppi Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 30080. You can also get this mobile in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 9020 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Vivo T5 Pro from Vivo was launched on April 15, 2026.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30080/- |
This phone features Android 16. This phone has 9020 mAh Non-Removable Si/C Li-Ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 213 g and measures 76.2 x 163.7 x 8.3 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Vivo T5 Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports panorama, HDR.





There is 2.7 GHz Octa Core Qualcomm 7s Gen4 processor running in Vivo T5 Pro. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 213 g.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display Optical fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. Vivo T5 Pro comes with display size of 6.83 in.
Q. Does Vivo T5 Pro has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is screen to body ratio of Vivo T5 Pro?
A. Vivo T5 Pro comes with screen to body ratio of ~ 90.3%.
Q. What is aspect ratio of Vivo T5 Pro?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display resolution of Vivo T5 Pro?
A. Vivo T5 Pro comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. Which operating system Vivo T5 Pro comes with?
A. This phone has Android 16.
Q. When was Vivo T5 Pro launched?
A. The Vivo T5 Pro was launched on April 15, 2026.
| Name | Vivo T5 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,9020 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,144 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7s Gen4 Chipset,2.7 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Optical Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |