On August 26, 2025, Vivo launched Vivo T4 Pro 5G. The Cost of this model is Rs. 28790. The processor in this phone is Qualcomm 7 Gen4 and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. Vivo T4 Pro 5G runs on Android 15. It has 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 28790. It is also available in 8GB+256GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple |
On August 26, 2025, Vivo launched Vivo T4 Pro 5G. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.28790. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28790/- |
This mobile features Android 15. It has 6500 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.96 x 163.53 x 7.53 mm (height x width x thickness) and weighs 192 g.
It comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has HDR10+, 8000000:1 Contrast Ratio, P3 Cinema-Grade Wide Color Gamut.
This mobile has 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Snapshot, Night, Portrait, Photo, Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Underwater Photography, Dual View, Live Photo, 10x Telephoto Stage Portrait.





Vivo T4 Pro 5G is powered by 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of Vivo T4 Pro 5G?
A. It has USB-C.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 15.
Q. What is display size of Vivo T4 Pro 5G?
A. It comes with display size of 6.77 in.
Q. Which processor powers Vivo T4 Pro 5G?
A. The processor in this model is Qualcomm 7 Gen4.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.28790.
Q. What is the weight of Vivo T4 Pro 5G?
A. This model weighs 192 g.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 90.6%.
Q. What is the battery size of Vivo T4 Pro 5G?
A. It comes with 6500 mAh.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Vivo T4 Pro 5G comes with display resolution of 1080 x 2392 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 20:9.
| Name | Vivo T4 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Schott Diamond Shield Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |