The Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) from Vivo was launched on August 26, 2025. This phone comes at a price of Rs. 30970. It is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor. This mobile has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This model has 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 30970. You can also get this phone in 8GB+128GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple |
The Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) from Vivo was launched on August 26, 2025. Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.30970. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 30970/- |
It comes with Android 15. This model comes with 6500 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.96 x 163.53 x 7.53 mm (height x width x thickness) and weighs 192 g.
Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 8000000:1 Contrast Ratio.
There is 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear Camera in Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Snapshot, Night, Portrait, Photo, Video, High Resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Underwater Photography, Dual View, Live Photo, 10x Telephoto Stage Portrait.





There is 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor running in Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This model comes with Android 15.
Q. What is the weight of this model?
A. This phone weighs 192 g.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2392 pixels.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) has best price of Rs.30970.
Q. What is display size of Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. It comes with display size of 6.77 in.
Q. Which processor powers Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. The processor in it is Qualcomm 7 Gen4.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) comes with screen to body ratio of ~ 90.6%.
Q. When was Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. On August 26, 2025, Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) was launched.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model has 6500 mAh.
| Name | Vivo T4 Pro 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Schott Diamond Shield Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |