The Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) from Realme was launched on May 27, 2025. Price of this phone is Rs. 33730. This Phone is powered by Mediatek 8400-MAX processor. Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 33730. You can also get this phone in 8GB+256GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
The Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) from Realme was launched on May 27, 2025. Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.33730. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33730/- |
| Croma | 80 | Rs. 37999/- |
This model comes with Android 15. This mobile has 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This model weighs 202 g and measures 76 x 162.4 x 8.3 mm (height x width x thickness).
Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1280 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 453 PPI (Pixels per inch). This Realme phone also has Pro-Esports Display, Instantaneous Sampling Rate: Up to 2600Hz, Contrast Ratio: 5,000,000:1, PWM Dimming DC 2160Hz, Rain Water Smart Touch, Dolby Vision, HDR 10+.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports 4K Cinematic Video.




There is 3.25 GHz Octa Core Mediatek 8400-MAX processor running in Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 1280 x 2800 pixels.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile features USB-C.
Q. What is price of Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB)?
A. Currently, This phone has best price of Rs.33730.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 7000 mAh.
Q. Does Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB)?
A. This model has screen to body ratio of ~ 91.4%.
Q. When was Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) launched?
A. On May 27, 2025, Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) was launched.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 202 g.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
| Name | Realme GT 7T (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1280 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 8400-MAX Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |