On March 02, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB). The Cost of this phone is Rs. 52499. The processor in this phone is Samsung 1580. This mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) runs on Android 15. This phone has 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 12 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 52499. This phone is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple |
On March 02, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB). Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) is currently available in stores like Croma and Flipkart to purchase, with best price being Rs.52499. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 52499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 52499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
This mobile comes with Android 15. This mobile has 5000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (SIM 1 + SIM 2 / SIM 1 + eSIM / Dual eSIM SIM). The dimensions of the phone are 77.5 x 162.2 x 7.4 mm (height x width x thickness) and weighs 198 g.
Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 1200 nits Brightness.
This mobile has 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 12 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Best Face, Panorama, HDR.





Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.9 GHz Octa Core Samsung 1580 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. When was Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) launched?
A. The Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) was launched on March 02, 2025.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 198 g.
Q. What is display size of Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. This model comes with display size of 6.7 in.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. This Phone is powered by Samsung 1580 processor.
Q. Does Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 45W Fast Charging.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It has USB-C.
Q. What is aspect ratio of Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
| Name | Samsung Galaxy A56 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2340 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass Victus+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 12 MP + 5 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,12 MP Front Camera |
| Technical | Exynos 1580 Chipset,2.9 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |