iKall K44 comes with price of Rs. 479. . iKall K44 has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 2.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 479.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
iKall K44 is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 669/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1793/- |
This phone comes with 800 mAh Removable . This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.8 in. It has display density of ~ 143 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall K44.



There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is display size of iKall K44?
A. It comes with display size of 2.8 in.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. iKall K44 has aspect ratio of 4:3.
Q. What is the battery size of iKall K44?
A. This mobile has 800 mAh.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
| Name | iKall K44 |
| General | Dual Sim,Voice Call,800 mAh Battery |
| Display | 2.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |