On March 26, 2026, iQOO launched iQOO Z11. Expected price of this model is Rs. 25990. The processor in this mobile is Mediatek 8500 and this phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlights of this mobile are 3.4 GHz CPU Speed, 1260 x 2800 px Display Resolution and 450 ppi Display PPI which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 9020 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On March 26, 2026, iQOO launched iQOO Z11. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.25990. Keep checking us for the latest price updates of iQOO Z11.
This model features Android 16. It comes with 9020 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This Phone weighs 216.5 g and measures 76.1 x 163.7 x 8.3 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has 2160Hz PWM, HDR.
This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
iQOO Z11 is powered by 3.4 GHz Octa Core Mediatek 8500 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of iQOO Z11?
A. It comes with USB-C.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 90W Flash Charge.
Q. Which processor powers iQOO Z11?
A. The processor in this phone is Mediatek 8500.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 90.4%.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 216.5 g.
Q. When was iQOO Z11 launched?
A. On March 26, 2026, iQOO Z11 was launched.
Q. Which operating system this model comes with?
A. iQOO Z11 comes with Android 16.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
| Name | iQOO Z11 |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,9020 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,165 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,16 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 8500 Chipset,3.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |