Xiaomi released its Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) on January 06, 2025. Price of this mobile is Rs. 11999. This Phone is powered by Qualcomm 4 Gen2 processor and this phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 14. This phone has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.88 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 11999. This phone is also available in 4GB + 64GB and 4GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.88 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5160 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) on January 06, 2025. This mobile is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.11999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 11999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 9998/- |
| Amazon | 95 | Rs. 11499/- |
This model has Android 14. It has 5160 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 205 g and measures 77.8 x 171.88 x 8.22 mm (height x width x thickness).
This mobile comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1640 pixels. The phone has a screen size of 6.88 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 255 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has Triple TUV Certification, Peak brightness: 600 nits, TÜV Low Blue Light Certification, TÜV Flicker-free Certification, TÜV Circadian Friendly.
There is 50 MP Dual Rear Camera in Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports FilmCamera, HDR Mode, Night Mode, Portrait Mode, Time-lapse.
There is 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 4 Gen2 processor running in Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This model has 18W.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.88 in.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone comes with USB-C.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It has screen to body ratio of ~ 90%.
Q. Which operating system Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) comes with?
A. This model has Android 14.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 205 g.
Q. What is price of Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. Currently, This model has best price of Rs.11999.
Q. When was Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) launched?
A. On January 06, 2025, Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) was launched.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this model are 77.8 x 171.88 x 8.22 mm.
| Name | Xiaomi Redmi 14C 5G (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5160 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.88 inches,720 x 1640 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 4 Gen2 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |