On April 15, 2025, Acer launched Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB). Price of this mobile is Rs. 15999. The processor in this mobile is mediatek 6300 and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 13 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 15999. You can also get this model in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
On April 15, 2025, Acer launched Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB). This mobile is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.15999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 15999/- |
This mobile has Android 15. This mobile has 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
This mobile comes with Color IPS Screen (16M colors Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 387 PPI (Pixels per inch). This Acer phone also has 550nits Brightness.
This mobile has 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash.
Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core mediatek 6300 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. What is usb type of Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. This phone features USB-C.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB) comes with screen to body ratio of ~ 81.8%.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.15999.
Q. Which processor powers Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. The processor in it is mediatek 6300.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with fingerprint sensor.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.8 in.
| Name | Acer Super ZX 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 64 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |