iQOO released its iQOO Z10 Lite on June 18, 2025. This model comes at a price of Rs. 15494. The processor in it is mediatek 6300 and this model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.74 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 15494. You can also get this model in 4GB+64GB , 6GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
iQOO released its iQOO Z10 Lite on June 18, 2025. This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.15494. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 15494/- |
| Amazon | 95 | Rs. 9999/- |
It features Android 15. This phone comes with 6000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 76.95 x 167.3 x 8.19 mm (height x width x thickness) and weighs 202 g.
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Color Saturation: 83% NTSC.
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo.
iQOO Z10 Lite is powered by 2.4 GHz Octa Core mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This phone has best price of Rs.15494.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. Does iQOO Z10 Lite has fast charging?
A. Yes, This phone has 15W Charging Power.
Q. What is the weight of iQOO Z10 Lite?
A. This phone weighs 202 g.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of iQOO Z10 Lite are 76.95 x 167.3 x 8.19 mm.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 6000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
| Name | iQOO Z10 Lite |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |