iQOO released its iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) on June 18, 2025. This model comes at a price of Rs. 21900. The processor in it is mediatek 6300 and this model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 6.74 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 21900. You can also get this phone in 4GB+64GB , 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
iQOO released its iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) on June 18, 2025. This mobile is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.21900. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 21900/- |
| Amazon | 95 | Rs. 16999/- |
It features Android 15. This phone comes with 6000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 76.95 x 167.3 x 8.19 mm (height x width x thickness) and weighs 202 g.
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch). This iQOO phone also has Color Saturation: 83% NTSC.
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50 MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live | Front: Night, Portrait, Photo, Video, Live Photo.
iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 76.95 x 167.3 x 8.19 mm.
Q. When was iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. On June 18, 2025, iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) was launched.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile has 15W Charging Power.
Q. What is usb type of this phone?
A. iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) comes with USB-C.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is screen to body ratio of iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This model has screen to body ratio of ~ 91.9%.
Q. Which processor powers iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. The processor in this phone is mediatek 6300.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 6000 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 202 g.
| Name | iQOO Z10 Lite 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |