Xiaomi released its Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB) on January 06, 2025. Price of this model is Rs. 10499. The processor in this phone is Qualcomm 4 Gen2 and this model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 14. This phone has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.88 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 10499. You can also get this model in 4GB + 64GB and 6GB + 128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.88 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5160 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
Xiaomi released its Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB) on January 06, 2025. This model is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.10499. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 10499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 9279/- |
| Amazon | 95 | Rs. 10499/- |
This mobile features Android 14. This model comes with 5160 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This mobile weighs 205 g and measures 77.8 x 171.88 x 8.22 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1640 pixels. The phone has a screen size of 6.88 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 255 PPI (Pixels per inch). This Xiaomi phone also has Triple TUV Certification, Peak brightness: 600 nits, TÜV Low Blue Light Certification, TÜV Flicker-free Certification, TÜV Circadian Friendly.
This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports FilmCamera, HDR Mode, Night Mode, Portrait Mode, Time-lapse.





Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB) is powered by 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 4 Gen2 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this model?
A. This mobile has USB-C.
Q. Which processor powers Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB)?
A. It is powered by Qualcomm 4 Gen2 processor.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This phone has 5160 mAh.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This mobile weighs 205 g.
Q. Does Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB) has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 6.88 in.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This phone has best price of Rs.10499.
Q. Does Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB) support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone has 18W.
| Name | Xiaomi Redmi 14C 5G (4GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v14,Slim,Fast Charging,5160 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.88 inches,720 x 1640 pixels,120 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Snapdragon 4 Gen2 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |