Vivo will launch its Vivo T6x 5G on March 17, 2027 (Expected). This model comes at a price of Rs. 20999. It is powered by Mediatek 7450 processor and this mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 17. This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 50 MP Front Camera which is best available in this price range. Along with this, this mobile also comes with 6.78 inches Display Size.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.78 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Vivo will launch its Vivo T6x 5G on March 17, 2027 (Expected).
This model features Android 17. This model comes with 7500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
It comes with Color LCD Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2344 pixels. The phone has a screen size of 6.78 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 381 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Eye Comfort and Protection Mode, TÜV Rheinland Low Blue Light Certification, SGS Certification.
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Vivo T6x 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Photo, Portrait, Night, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Pro, Food, Dual View, Underwater photography.
There is Octa Core Mediatek 7450 processor running in Vivo T6x 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Vivo T6x 5G has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 67W Flash Charge.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This mobile has Front Flash.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.78 in.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Vivo T6x 5G comes with Android 17.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It comes with 7500 mAh Li-ion Battery.
Q. Does Vivo T6x 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Vivo T6x 5G features USB-C.
Q. When is Vivo T6x 5G going to be launched?
A. The Vivo T6x 5G is going to be launched on March 17, 2027 (Expected).
Q. Does Vivo T6x 5G has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 19.5:9.
| Name | Vivo T6x 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v17,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.78 inches,1080 x 2344 pixels,144 Hz,Titan Glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 7450 Chipset,Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |