On April 20, 2026, Vivo launched Vivo Y6t. Expected price of this mobile is Rs. 20999. The processor in this model is Qualcomm 4 Gen2. This model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This phone has 13 MP Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.74 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 13 MP |
On April 20, 2026, Vivo launched Vivo Y6t. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.20999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This model has Android 16. It has 6500 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 77.1 x 167.4 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 209 g.
This mobile comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch).
This model has 13 MP Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports panorama.
Vivo Y6t is powered by 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 4 Gen2 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with fast charging.
Q. Which operating system Vivo Y6t comes with?
A. It has Android 16.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Vivo Y6t are 77.1 x 167.4 x 8.4 mm.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model comes with 6500 mAh.
Q. What is usb type of this phone?
A. Vivo Y6t has USB-C.
Q. Does Vivo Y6t has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This model has screen to body ratio of ~ 85%.
Q. Which processor powers Vivo Y6t?
A. Vivo Y6t is powered by Qualcomm 4 Gen2 processor.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Vivo Y6t comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.74 in.
| Name | Vivo Y6t |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 4 Gen2 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |