On December 16, 2020, Vivo launched Vivo Y30 Standard Edition. The Cost of this mobile is Rs. 14999. The processor in this phone is Mediatek P35 and it has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 10. This model has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.51 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual |
On December 16, 2020, Vivo launched Vivo Y30 Standard Edition. This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This mobile has Android 10. This model comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.32 x 164.41 x 8.41 mm (height x width x thickness) and weighs 191.4 g.
This phone comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.51 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 270 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash.
Vivo Y30 Standard Edition is powered by 2.3 GHz Octa Core Mediatek P35 processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Vivo Y30 Standard Edition has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Vivo Y30 Standard Edition?
A. The processor in this phone is Mediatek P35.
Q. Which operating system Vivo Y30 Standard Edition comes with?
A. Vivo Y30 Standard Edition has Android 10.
Q. What is display resolution of Vivo Y30 Standard Edition?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.51 in.
Q. When was Vivo Y30 Standard Edition launched?
A. The Vivo Y30 Standard Edition was launched on December 16, 2020.
| Name | Vivo Y30 Standard Edition |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.51 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Helio P35 P35 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |