On September 01, 2022 , Vivo launched Vivo Y16. Price of this model is Rs. 10999. The processor in this mobile is Mediatek P35 and it has 3 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Vivo Y16 runs on Android 12. It has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera with Screen.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 10999. It is also available in 3GB+64GB , 4GB+64GB and 4GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 6.51 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual |
On September 01, 2022 , Vivo launched Vivo Y16. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 5039/- |
| Amazon | 95 | Rs. 7999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 9999/- |
This mobile features Android 12. This phone has 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 75.55 x 163.95 x 8.19 mm (height x width x thickness) and weighs 183 g.
It comes with Color IPS Screen (16M colors Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.51 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 267 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Panorama, Face Beauty, Photo, Video, Live Photo, Time-Lapse, Pro, Documents.




Vivo Y16 is powered by 2.3 GHz Octa Core Mediatek P35 processor. There is 3 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is usb type of this phone?
A. This model comes with USB-C.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 10W Fast Charging.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 183 g.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this model?
A. This model has 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. When was Vivo Y16 launched?
A. The Vivo Y16 was launched on September 01, 2022.
Q. Does Vivo Y16 support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Vivo Y16 comes with Android 12.
Q. What are dimensions of Vivo Y16?
A. The dimensions of this mobile are 75.55 x 163.95 x 8.19 mm.
| Name | Vivo Y16 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.51 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Helio P35 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,3 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |