The Vivo Y27 4G from Vivo was launched on July 20, 2023. This mobile comes at a price of Rs. 15999. It is powered by MediaTek G85 processor. This model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 13. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 15999.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.64 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
The Vivo Y27 4G from Vivo was launched on July 20, 2023. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 10999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 10999/- |
| Croma | 80 | Rs. 11994/- |
It has Android 13. This model has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.17 x 164.06 x 8.07 mm (height x width x thickness) and weighs 190 g.
This model comes with Color LCD Screen and display resolution of 1080 x 2388 pixels. The phone has a screen size of 6.64 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 600 nits (max).
There is 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Vivo Y27 4G with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Night, Portrait, Video, 50MP, Panorama, Live Photo, Slo-mo, Timelapse, Pro, Documents.





There is 2 GHz Octa Core MediaTek G85 processor running in Vivo Y27 4G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone comes with 44W Fast Charging.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Vivo Y27 4G comes with screen to body ratio of ~ 91.13%.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 190 g.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of Vivo Y27 4G are 76.17 x 164.06 x 8.07 mm.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This mobile has Android 13.
Q. When was Vivo Y27 4G launched?
A. On July 20, 2023, Vivo Y27 4G was launched.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Vivo Y27 4G?
A. The processor in it is MediaTek G85.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
| Name | Vivo Y27 4G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v13,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.64 inches,1080 x 2388 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Helio G85 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |