The Vivo X60s 5G from Vivo was launched on August 22, 2020. The Cost of this model is Rs. 29999. Vivo X60s 5G is powered by Qualcomm 765G processor. This model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Vivo X60s 5G comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 10. This mobile has 48 MP Quad Rear Camera with LED flash and 32 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.56 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4200 mAh |
| Camera | 48 MP Quad |
The Vivo X60s 5G from Vivo was launched on August 22, 2020. This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This phone features Android 10. This phone comes with 4200 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.39 x 159.54 x 7.49 mm (height x width x thickness) and weighs 173 g.
It comes with Color AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2376 pixels. The phone has a screen size of 6.56 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 398 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has HDR10+.
There is 48 MP Quad Rear Camera in Vivo X60s 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Super Night Scene, Portrait Mode 2.0, Ground Scenery Moon, Starry Sky Mode, Motion Capture, Video Tracking, AR Cute Shot, Short Video, Panorama, HDR.
There is 2.4 GHz Octa Core Qualcomm 765G processor running in Vivo X60s 5G. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of Vivo X60s 5G?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2376 pixels.
Q. What is the battery size of Vivo X60s 5G?
A. This phone comes with 4200 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Vivo X60s 5G?
A. It is powered by Qualcomm 765G processor.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 10.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 19.8:9.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What are dimensions of Vivo X60s 5G?
A. The dimensions of this mobile are 75.39 x 159.54 x 7.49 mm.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 33W Fast Charging.
| Name | Vivo X60s 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Ultra Slim,Fast Charging,4200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.56 inches,1080 x 2376 pixels,90 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP Quad Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 765G Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |