On March 09, 2026, Vivo launched Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB). Expected price of this phone is Rs. 40999. The processor in this mobile is Mediatek 7360. This model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This phone has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 6.83 inches Display Size. You can also get this mobile in 8GB+128GB and 12GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual |
On March 09, 2026, Vivo launched Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB). Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.40999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
This mobile comes with Android 16. This mobile comes with 7000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 200 g and measures 76.2 x 163.7 x 7.6 mm (height x width x thickness).
Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 449 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Ring- HDR, panorama.
Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7360 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 7000 mAh.
Q. Does Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) has Android 16.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. Does Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) has fast charging?
A. Yes, This phone has 90W.
Q. When was Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. The Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) was launched on March 09, 2026.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) are 76.2 x 163.7 x 7.6 mm.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) has screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
| Name | Vivo V70 FE 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Autofocus |
| Technical | Dimensity 7360 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |