Vivo released its Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) on March 09, 2026. The Expected cost of this phone is Rs. 44999. Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by Mediatek 7360 processor. Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. It has 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also has 6.83 inches Display Size. You can also get this model in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual |
Vivo released its Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) on March 09, 2026. This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.44999. Keep checking us for the latest price updates of Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB).
This phone comes with Android 16. It has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 76.2 x 163.7 x 7.6 mm (height x width x thickness) and weighs 200 g.
Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 449 PPI (Pixels per inch).
There is 200 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Ring- HDR, panorama.
There is 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7360 processor running in Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB). There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which operating system Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) comes with?
A. This phone has Android 16.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. It comes with display resolution of 1260 x 2800 pixels.
Q. What is the battery size of Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. It has 7000 mAh.
Q. Does Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) has fast charging?
A. Yes, This mobile has 90W.
Q. What is screen to body ratio of Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) comes with screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.83 in.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 200 g.
| Name | Vivo V70 FE 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera with Autofocus |
| Technical | Dimensity 7360 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |