Vivo released its Vivo V60 5G on August 12, 2025. This model comes at a price of Rs. 36999. It is powered by Qualcomm 7 Gen4 processor and this phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 36999. You can also get this model in 8GB+ 256GB , 12GB+256GB and 16GB + 512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.77 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
Vivo released its Vivo V60 5G on August 12, 2025. This mobile is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.36999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 36999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 36999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36999/- |
It features Android 15. This model has 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 192 g and measures 76.96 x 163.53 x 7.53 mm (height x width x thickness).
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2392 pixels. The phone has a screen size of 6.77 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 388 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has P3 Wide Color Gamut, 8000000:1 Contrast Ratio, HDR10+.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in Vivo V60 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Portrait, Night, Video, Micro Movie, High resolution, Pano, Ultra HD Document, Slo-mo, Time-lapse, Supermoon, Astro, Pro, Snapshot, Food, Underwater Photography, Dual View, Film CameraZEISS OIS main camera, ZEISS super telephoto camera.





There is 2.8 GHz Octa Core Qualcomm 7 Gen4 processor running in Vivo V60 5G. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 15.
Q. What is price of Vivo V60 5G?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.36999.
Q. What is the weight of Vivo V60 5G?
A. This model weighs 192 g.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.77 in.
Q. What is usb type of Vivo V60 5G?
A. This phone features USB-C.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. When was Vivo V60 5G launched?
A. On August 12, 2025, Vivo V60 5G was launched.
Q. What is display resolution of this model?
A. Vivo V60 5G comes with display resolution of 1080 x 2392 pixels.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of Vivo V60 5G?
A. It comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
| Name | Vivo V60 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.77 inches,1080 x 2392 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Autofocus |
| Technical | Snapdragon 7 Gen4 Chipset,2.8 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |