On March 05, 2025, Vivo launched Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB). The Cost of this model is Rs. 20999. The processor in this phone is Mediatek 7300 and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 20999. It is also available in 6GB+128GB and 8GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On March 05, 2025, Vivo launched Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB). This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.20999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 20999/- |
| Croma | 80 | Rs. 20999/- |
This mobile features Android 15. This mobile has 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 76.3 x 165.7 x 8.09 mm (height x width x thickness) and weighs 204 g.
It comes with Color LCD Screen with resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Screen Brightness: 1050 Nits HBM (High Brightness Mode), Color Gamut: 83% NTSC.
This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-Mo, Timelapse, Pro, Live Photo.





Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB)?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 204 g.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 83%.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. When was Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) launched?
A. The Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) was launched on March 05, 2025.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display size of this phone?
A. It comes with display size of 6.72 in.
Q. Does Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | Vivo T4x 5G (8GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2408 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |