Vivo released its Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) on March 05, 2025. The Cost of this mobile is Rs. 18999. The processor in Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) is Mediatek 7300 and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 18999. This model is also available in 6GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.72 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Vivo released its Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) on March 05, 2025. This mobile is currently available in stores like Croma and Amazon to purchase, with best price being Rs.18999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 18999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 19249/- |
This phone has Android 15. This model has 6500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The phone weighs 204 g and measures 76.3 x 165.7 x 8.09 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color LCD Screen and display resolution of 1080 x 2408 pixels. The phone has a screen size of 6.72 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Screen Brightness: 1050 Nits HBM (High Brightness Mode), Color Gamut: 83% NTSC.
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Night, Portrait, Photo, Video, 50MP, Pano, Documents, Slo-Mo, Timelapse, Pro, Live Photo.





Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.5 GHz Octa Core Mediatek 7300 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) has fast charging?
A. Yes, This model comes with 44W.
Q. What is the battery size of Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. It comes with 6500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) comes with display resolution of 1080 x 2408 pixels.
Q. Does Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. The processor in this phone is Mediatek 7300.
Q. What is the weight of Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. This phone weighs 204 g.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.18999.
Q. When was Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) launched?
A. The Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) was launched on March 05, 2025.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.72 in.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
| Name | Vivo T4x 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.72 inches,1080 x 2408 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7300 Chipset,2.5 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |