On June 24, 2025, Vivo launched Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB). Price of this phone is Rs. 14999. The processor in this mobile is Mediatek 6300. This mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 5 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 6.74 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 14999. You can also get this phone in 4GB+64GB , 4GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.74 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On June 24, 2025, Vivo launched Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB). Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.14999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 14999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 14999/- |
| Croma | 80 | Rs. 14999/- |
This model comes with Android 15. It comes with 6000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.95 x 167.3 x 8.19 mm (height x width x thickness) and weighs 202 g.
Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB) comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.74 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 260 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has 70% NTSC.
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera with Screen Flash. The camera also supports Night, Portrait, photo, video, 50 MP, panorama, documents, Slo-mo, Time-lapse, Pro, Live Photo.





Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 202 g.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 15.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.14999.
Q. What is display size of this model?
A. Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB) comes with display size of 6.74 in.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 20:09.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 15W.
Q. Which processor powers Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB)?
A. This Phone is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This model comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 76.95 x 167.3 x 8.19 mm.
| Name | Vivo T4 Lite 5G (6 GB RAM +128 GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.74 inches,720 x 1600 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |