On August 14, 2025, Ulefone launched Ulefone Armor 29 Pro 5G. This phone comes at a price of Rs. 75000. The processor in it is Mediatek 7400. This phone has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 15. It has 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 21200 mAh Battery which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 75000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 21200 mAh |
| Camera | 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On August 14, 2025, Ulefone launched Ulefone Armor 29 Pro 5G. Ulefone Armor 29 Pro 5G is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 75000/- |
It comes with Android 15. This phone comes with 21200 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 688 g and measures 85.6 x 177.4 x 33.8 mm (height x width x thickness).
Ulefone Armor 29 Pro 5G comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 395 PPI (Pixels per inch).
It has 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Quad HDR, Panorama.
Ulefone Armor 29 Pro 5G is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 16 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. This model comes with screen to body ratio of ~ 70.7%.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 21200 mAh.
Q. Which operating system Ulefone Armor 29 Pro 5G comes with?
A. It comes with Android 15.
Q. What is display size of Ulefone Armor 29 Pro 5G?
A. It comes with display size of 6.67 in.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 120W.
Q. Which processor powers Ulefone Armor 29 Pro 5G?
A. The processor in this model is Mediatek 7400.
Q. What is the weight of Ulefone Armor 29 Pro 5G?
A. This phone weighs 688 g.
Q. What is usb type of this mobile?
A. This phone comes with USB-C.
| Name | Ulefone Armor 29 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Fast Charging,21200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,1080 x 2400 pixels,Corning Gorilla Glass 3,Dual Display |
| Camera | 64 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7400 Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |