On December 02, 2026 (Expected), Vivo will launch its Vivo X500 Pro Max. This mobile might come at a price of Rs. 119990. The processor in this model is Mediatek 9500 and this phone has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this model is 50 MP Front Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also has 4.21 GHz CPU Speed.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On December 02, 2026 (Expected), Vivo will launch its Vivo X500 Pro Max. This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.119990. Keep checking us for the latest price updates of Vivo X500 Pro Max.
This model has Android 16. This model comes with 7000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This model comes with Color LTPO AMOLED Screen with resolution of 1260 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 445 PPI (Pixels per inch). This Vivo phone also has Ultra HDR image support, Dolby Vision, Color 100% P3, Wide Color Gamut, HDR10+, Triple Eye Protection.
This model has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash.
Vivo X500 Pro Max is powered by 4.21 GHz Octa Core Mediatek 9500 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 16 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model comes with Android 16.
Q. Does Vivo X500 Pro Max has fast charging?
A. Yes, This model comes with 100W Fast Charging.
Q. What is the battery size of Vivo X500 Pro Max?
A. This model comes with 7000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.9 in.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It has screen to body ratio of ~ 91.6%.
Q. Does Vivo X500 Pro Max has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has In Display fingerprint sensor.
Q. Which processor powers Vivo X500 Pro Max?
A. The processor in this phone is Mediatek 9500.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. When is Vivo X500 Pro Max going to be launched?
A. The Vivo X500 Pro Max is going to be launched on December 02, 2026 (Expected).
| Name | Vivo X500 Pro Max |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1260 x 2800 pixels,120 Hz,Scratch/drop-resistant glass,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9500 Chipset,4.21 GHz, Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |