Vivo will launch its Vivo X500 Pro on December 02, 2026 (Expected). Expected price of this mobile is Rs. 119990. The processor in this mobile is Mediatek 9600. Vivo X500 Pro has 16 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 17. It has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera with Screen.
✓ The highlight of this mobile is 50 MP Front Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also has 7500 mAh Battery.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
Vivo will launch its Vivo X500 Pro on December 02, 2026 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.119990. Keep checking us for the latest price updates of Vivo X500 Pro.
This mobile has Android 17. This mobile has 7500 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This mobile comes with Color LTPO AMOLED Screen and display resolution of 1440 x 3200 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 514 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera with Screen Flash.
Vivo X500 Pro is powered by Octa Core Mediatek 9600 processor. There is 16 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of Vivo X500 Pro?
A. This mobile has 7500 mAh Li-ion Battery.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 91.6%.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 6.83 in.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. Yes, This phone has Front Flash.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 1440 x 3200 pixels.
Q. What is usb type of this model?
A. Vivo X500 Pro has USB-C.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This model comes with 100W Fast Charging.
Q. Which operating system Vivo X500 Pro comes with?
A. It has Android 17.
| Name | Vivo X500 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1440 x 3200 pixels,120 Hz,Scratch/drop-resistant glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,8K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera with Screen Flash |
| Technical | Dimensity 9600 Chipset,Octa Core Processor,16 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |