On February 12, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB). This model comes at a price of Rs. 11899. The processor in it is Mediatek 6300 and it has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 8 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 11899. You can also get this model in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On February 12, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB). This mobile is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.11899. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 11899/- |
It features Android 15. This phone comes with 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This Phone weighs 191 g and measures 77.4 x 167.4 x 8 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 262 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 800nits Brightness.
It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports AR Zone, Food, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video.



Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this model?
A. Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) comes with display size of 6.7 in.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) has screen to body ratio of ~ 83.6%.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. When was Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) launched?
A. On February 12, 2025, Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) was launched.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 77.4 x 167.4 x 8 mm.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This phone has 25W.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. What is usb type of this model?
A. Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) features USB-C.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model comes with aspect ratio of 20:9.
| Name | Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,720 x 1600 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |