On September 10, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB). Price of this model is Rs. 20999. The processor in this mobile is Samsung 1330 and this model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 13 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 20999. It is also available in 4GB+128GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple |
On September 10, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB). This model is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.20999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 20999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 17999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 19450/- |
This mobile features Android 15. It comes with 5000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 192 g and measures 77.9 x 164.4 x 7.5 mm (height x width x thickness).
It comes with Color Super AMOLED Screen (16M Colors) and display resolution of 1080 x 2340 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 385 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 13 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Food, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video.



Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Samsung 1330 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 25W Fast Charging.
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 5000 mAh.
Q. What is usb type of Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. It has USB-C.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 77.9 x 164.4 x 7.5 mm.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. What is display resolution of Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB)?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2340 pixels.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB) has best price of Rs.20999.
Q. What is the weight of this phone?
A. This mobile weighs 192 g.
| Name | Samsung Galaxy F17 5G (8GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2340 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,13 MP Front Camera |
| Technical | Exynos 1330 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 2 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Dust Resistant |