Samsung released its Samsung Galaxy F06 5G on February 12, 2025. Price of this model is Rs. 11740. The processor in this mobile is Mediatek 6300 and this model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Samsung Galaxy F06 5G comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 8 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 11740. You can also get this mobile in 4GB+64GB and 6GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
Samsung released its Samsung Galaxy F06 5G on February 12, 2025. This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.11740. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 11740/- |
This mobile features Android 15. It comes with 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 77.4 x 167.4 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 191 g.
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 262 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 800nits Brightness.
This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports AR Zone, Food, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video.



Samsung Galaxy F06 5G is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. When was Samsung Galaxy F06 5G launched?
A. The Samsung Galaxy F06 5G was launched on February 12, 2025.
Q. Does Samsung Galaxy F06 5G support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy F06 5G?
A. The dimensions of this phone are 77.4 x 167.4 x 8 mm.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Samsung Galaxy F06 5G has screen to body ratio of ~ 83.6%.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy F06 5G?
A. The processor in Samsung Galaxy F06 5G is Mediatek 6300.
Q. What is display resolution of Samsung Galaxy F06 5G?
A. It comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, Samsung Galaxy F06 5G has best price of Rs.11740.
Q. What is the weight of this model?
A. This mobile weighs 191 g.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does Samsung Galaxy F06 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
| Name | Samsung Galaxy F06 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,720 x 1600 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |