On February 12, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB). Price of this model is Rs. 13560. The processor in this mobile is Mediatek 6300 and this phone has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. It has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 13560. You can also get this model in 4GB+64GB and 4GB+128GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
On February 12, 2025, Samsung launched Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB). This model is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price of Rs.13560. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 13560/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 15499/- |
This model features Android 15. This model has 5000 mAh Non-Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This mobile weighs 191 g and measures 77.4 x 167.4 x 8 mm (height x width x thickness).
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 262 PPI (Pixels per inch). This Samsung phone also has 800nits Brightness.
This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports AR Zone, Food, Hyperlapse, Macro, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video.



Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB)?
A. The processor in this mobile is Mediatek 6300.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.7 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone comes with Android 15.
Q. Does Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone has Side fingerprint sensor.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 25W.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 191 g.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. This phone has aspect ratio of 20:9.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1600 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile has 5000 mAh Li-ion Battery.
Q. Does Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB) support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
| Name | Samsung Galaxy F06 5G (6GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,720 x 1600 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |