Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop is new upcoming laptop from Samsung. This laptop might come at a price of Rs. 179990. The screen size of this Samsung laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 with Intel Graphics Graphics Card. Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ This model is also available in 32GB+1TB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.179990. Keep checking us for the latest price updates of this model.
It is meant for Everyday Use,Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 21100 mAH battery and 65W USB Type-C Adapte. The dimensions of the laptop are 356.9 x 248 x 11.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with Dynamic AMOLED 2X. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Samsung laptop also has Anti-Reflective, HDR 1000 nits, SDR 500 nits.
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor which is clocked at and has 18 MB Cache Memory. Along with this, Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop comes with Intel Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, EHT320, 4096-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop comes with 78.07 Wh.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What is the weight of Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. Which GPU powers Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop?
A. It comes with Intel Graphics GPU.
Q. Does Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 3.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 356.9 x 248 x 11.9 mm.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 Pro Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,78.07 Wh mWh |