The Apple MacBook Neo 2026 Laptop from Apple was launched on March 04, 2026. The Cost of this laptop is Rs. 76499. The screen size of this Apple laptop is 13 in and it comes with Mac Operating System installed. The Laptop is powered by Apple A18 Pro processor with Apple 5‑core GPU Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 12.7 mm Thickness which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 76499. You can also get this model in 256GB Magic Keyboard variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13 in |
| Processor | Apple A18 Pro |
| Graphics Card | Apple 5‑core GPU |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 76499/- |
| Croma | 80 | Rs. 79900/- |
This laptop is meant for Performance,Everyday Use. The Operating System installed in this model is Mac OS . It comes with 9864.864865 mAH battery and 20W USB-C Power Adapter. The dimensions of the laptop are 297.5 x 206.4 x 12.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.23 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
Apple MacBook Neo 2026 Laptop comes with LED-backlit Display with IPS Technology. The laptop has a screen size of 13 in. Apple MacBook Neo 2026 Laptop comes with resolution of 2408 x 1506 pixels and has display density of ~ 224 PPI (Pixels per inch). This Apple laptop also has 500 nits brightness, Support for 1 Billion Colours, sRGB Colour.
Apple MacBook Neo 2026 Laptop is powered by Apple A18 Pro processor Along with this, It comes with Apple 5‑core GPU GPU.




Apple MacBook Neo 2026 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (802.11ax) Wifi, & 6.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 36.5 Wh.
Q. Which processor powers Apple MacBook Neo 2026 Laptop?
A. Apple MacBook Neo 2026 Laptop is powered by Apple A18 Pro processor.
Q. What is display density of Apple MacBook Neo 2026 Laptop?
A. This model comes with ~ 224 PPI.
Q. Does Apple MacBook Neo 2026 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED-backlit Display with IPS Technology display.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. Apple MacBook Neo 2026 Laptop comes with display resolution of 2408 x 1506 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. When was Apple MacBook Neo 2026 Laptop launched?
A. The Apple MacBook Neo 2026 Laptop was launched on March 04, 2026.
| Name | Apple MacBook Neo 2026 Laptop |
| General | OS: Mac,Performance, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13 inches,2408 x 1506 pixels,~ 224 PPI |
| Processor | Apple,Hexa Core (2P + 4E),Apple 5‑core GPU |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,36.5 Wh mWh |