HP 15-fc0806AU Laptop comes with price of Rs. 63990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP 15-fc0806AU Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 63990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.63990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 63990/- |
The utility of this model is Performance,Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model weighs 1.6 kg and measures 359.92 x 235.97 x 18.54 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP 15-fc0806AU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 HP 15-fc0806AU Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, HP 15-fc0806AU Laptop has AMD Radeon Graphics GPU.
HP 15-fc0806AU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in HP 15-fc0806AU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (1x1) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of HP 15-fc0806AU Laptop?
A. The dimensions of HP 15-fc0806AU Laptop are 359.92 x 235.97 x 18.54 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 15-fc0806AU Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of HP 15-fc0806AU Laptop?
A. HP 15-fc0806AU Laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of HP 15-fc0806AU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers HP 15-fc0806AU Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 15-fc0806AU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP 15-fc0806AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |