Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop comes with price of Rs. 65000. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core 5 processor with Intel Graphics Intel Graphics Card. Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 65000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics Intel |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 65000/- |
This laptop is meant for Business. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). The laptop weighs 1.65 kg.
Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Core 5 processor Along with this, It has Intel Graphics Intel GPU.




Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. Which processor powers Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core 5.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which GPU powers Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop?
A. Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop comes with Intel Graphics Intel GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with LED Backlit display.
| Name | Asus ExpertBook P1 P1503CVA-S72222WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics Intel |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone |