Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop comes with price of Rs. 219990. The screen size of this Samsung laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 219990. This laptop is also available in 16GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 219990/- |
It is meant for Everyday Use,Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 21100 mAH battery and 65W USB Type-C Adapte. The dimensions of the laptop are 356.9 x 248 x 11.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.59 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with Dynamic AMOLED 2X. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Samsung laptop also has Anti-Reflective, HDR 1000 nits, SDR 500 nits.
It is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor which is clocked at and has 18 MB Cache Memory. Along with this, Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop has Intel Graphics GPU.
It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, EHT320, 4096-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop comes with LPDDR5X 32 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Graphics GPU.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 243 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. What is the battery size of this model?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop has 78.07 Wh.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG3 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,78.07 Wh mWh |