Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop comes with price of Rs. 224990. The screen size of this Samsung laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra X7 processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 224990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra X7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 224990/- |
This model is meant for Everyday Use,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 21100 mAH battery and 65W USB Type-C Adapte. This laptop weighs 1.59 kg and measures 356.9 x 248 x 11.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with Dynamic AMOLED 2X. The laptop has a screen size of 16 in. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop comes with resolution of 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Samsung laptop also has Anti-Reflective, HDR 1000 nits, SDR 500 nits.
It is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra X7 processor which is clocked at and has 18 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Graphics GPU.
This model comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz+5GHz+6GHz, MIMO, EHT320, 4096-QAM Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel Graphics GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5X 32 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display type of Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop?
A. This laptop comes with Dynamic AMOLED 2X display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 78.07 Wh.
Q. What is warranty period of this model?
A. Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop are 356.9 x 248 x 11.9 mm.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
| Name | Samsung Galaxy Book 6 Pro NP960XJG-KG4 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra X7,16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad Speakers,Inbuilt Microphone,78.07 Wh mWh |