Poco released its Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) on June 24, 2025. This phone comes at a price of Rs. 37999. It is powered by Qualcomm 8s Gen4 processor. This model has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This phone has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with flash and 20 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 6.83 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 37999. You can also get this model in 12GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 7550 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
Poco released its Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) on June 24, 2025. This phone is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.37999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 37999/- |
This model comes with Android 15. This phone has 7550 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 77.93 x 163.1 x 7.98 mm (height x width x thickness) and weighs 222 g.
Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) comes with display resolution of 1280 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 435 PPI (Pixels per inch). This Poco phone also has Contrast: 8,000,000:1, 68 Billion+ Colors, Corning Gorilla Glass Protected, 3840Hz PWM Dimming, Dolby Vision.
There is 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera in Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) with Flash and AutoFocus. There is 20 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports 2x In Sensor Lossless Zoom, Live Photo, Google Lens, Auto Night Mode, Ultra HD, HD Portrait, Documents Mode, Watermark, Motion Tracking Focus, Portrait Mode with Beautify, Depth Control & Filters, AI Camera, Burst, AI Beautify, Filters, Pro Mode, Panorama, Timelapse, Long Exposure, HEIF Format, Default Focal Length, Video Features: 4K Video, Video Beautify, Video Filters, Bokeh, Ultrawide Video, Timelapse Mode, Steady Video, Night Mode, Timelapse, Slow Motion Video.



There is 3.2 GHz Octa Core Qualcomm 8s Gen4 processor running in Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 7550 mAh.
Q. Which processor powers Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB)?
A. It is powered by Qualcomm 8s Gen4 processor.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) has Android 15.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this phone are 77.93 x 163.1 x 7.98 mm.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 94.27%.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 222 g.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1280 x 2772 pixels.
| Name | Poco F7 5G (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,7550 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1280 x 2772 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,20 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8s Gen4 Chipset,3.2 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |