On December 15, 2025, OPPO launched Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB). Price of this mobile is Rs. 40999. The processor in this mobile is Qualcomm 6 Gen1 and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 16. This model has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 40999. You can also get this mobile in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.57 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
On December 15, 2025, OPPO launched Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB).
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40999/- |
| Croma | 80 | Rs. 40999/- |
This model has Android 16. It comes with 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 74.8 x 158 x 7.8 mm (height x width x thickness) and weighs 197 g.
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2372 pixels. The phone has a screen size of 6.57 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 397 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Standard Mode: 100% DCI-P3 Natural Mode: 100% DCI-P3.
This model has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO, Macro, DOC SCANNER.





Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by 2.2 GHz Octa Core Qualcomm 6 Gen1 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this phone?
A. This phone comes with USB-C.
Q. What is display size of this phone?
A. This mobile comes with display size of 6.57 in.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 197 g.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 1080 x 2372 pixels.
Q. Which processor powers Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB)?
A. Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB) is powered by Qualcomm 6 Gen1 processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB) has Android 16.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It has screen to body ratio of ~ 89.4%.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 7000 mAh.
Q. When was Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB) launched?
A. On December 15, 2025, Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB) was launched.
| Name | Oppo Reno 15c 5G (12GB RAM + 256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.57 inches,1080 x 2372 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass+AMOLED,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 6 Gen1 Chipset,2.2 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |