The OPPO Reno 13 Pro 5G from OPPO was launched on November 25, 2024. Price of this mobile is Rs. 39999. This Phone is powered by Mediatek 8350 processor and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This mobile has 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.83 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 39999. You can also get this phone in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5800 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple |
The OPPO Reno 13 Pro 5G from OPPO was launched on November 25, 2024. This mobile is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price being Rs.39999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 54999/- |
| Croma | 80 | Rs. 49999/- |
This mobile has Android 15. It has 5800 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 76.55 x 162.73 x 7.55 mm (height x width x thickness) and weighs 195 g.
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Contrast Ratio: Maximum Static Contrast Ratio: 6000000:1 (Typical), Maximum Dynamic Contrast Ratio: 12000000:1 (Typical), Brightness: Normal Brightness: 600 Nit (Typical), HBM Brightness: 1200 Nit (Typical), Local Peak Brightness 1% APL (Typical Value): 1600 Nit, Color Saturation: 100% DCI-P3 (Typical), Color Gamut: Nature Mode 100% DCI-P3, Expert Mode 100% DCI-P3, Vivid mode 100% DCI-P3.
There is 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Rear Camera in OPPO Reno 13 Pro 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Pro, Panorama, Slo-Mo, Dual View Video, Timelapse, Sticker, Hi-Res, Google Lens, Doc Scanner, Underwater, Digital Zoom Supports 120X.




There is 3.35 GHz Octa Core Mediatek 8350 processor running in OPPO Reno 13 Pro 5G. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile has 5800 mAh.
Q. What is usb type of OPPO Reno 13 Pro 5G?
A. This model features USB-C.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.39999.
Q. What is screen to body ratio of OPPO Reno 13 Pro 5G?
A. This model has screen to body ratio of ~ 90.9%.
Q. Does OPPO Reno 13 Pro 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This phone comes with In Display fingerprint sensor.
Q. What is the weight of OPPO Reno 13 Pro 5G?
A. This model weighs 195 g.
Q. What is display size of this mobile?
A. It has display size of 6.83 in.
Q. Does OPPO Reno 13 Pro 5G has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this model?
A. OPPO Reno 13 Pro 5G comes with display resolution of 1272 x 2800 pixels.
Q. When was OPPO Reno 13 Pro 5G launched?
A. The OPPO Reno 13 Pro 5G was launched on November 25, 2024.
| Name | OPPO Reno 13 Pro 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1272 x 2800 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8350 Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |