The OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) from OPPO was launched on November 25, 2024. This model comes at a price of Rs. 37999. It is powered by Mediatek 8350 processor and it has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This phone has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 181 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 37999. You can also get this phone in 8GB+128GB and 12GB+512GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5600 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
The OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) from OPPO was launched on November 25, 2024. This model is currently available in stores like Amazon and Flipkart to purchase, with best price being Rs.37999. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 37999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 40999/- |
| Croma | 80 | Rs. 37999/- |
It features Android 15. This model comes with 5600 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 74.7 x 157.9 x 7.2 mm (height x width x thickness) and weighs 181 g.
It comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Normal brightness: 600nits (Typical), HBM brightness: 1200nits (Typical), Nature mode: 100% DCI-P3, Pro mode: 100% DCI-P3, Vivid mode: 100% DCI-P3.
There is 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera in OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Video, Photo, Portrait, Night, HI-RES, PANO, Slo-mo, Time-lapse, Dual-view video, Sticker, underwater, DOC SCANNER, Googlen lens.





There is 3.35 GHz Octa Core Mediatek 8350 processor running in OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB). If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this mobile?
A. This mobile has USB-C.
Q. Which processor powers OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB)?
A. It is powered by Mediatek 8350 processor.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 1256 x 2760 pixels.
Q. Which operating system OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) comes with?
A. It has Android 15.
Q. What is display size of this mobile?
A. OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) has display size of 6.59 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone has 5600 mAh.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 181 g.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has In Display fingerprint sensor.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This phone has best price of Rs.37999.
Q. Does OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | OPPO Reno 13 5G (8GB+256GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5600 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8350 Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |