The OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) from OPPO was launched on November 25, 2024. Price of this phone is Rs. 42899. This Phone is powered by Mediatek 8350 processor. This phone has 12 GB RAM with 512 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) runs on Android 15. This model has 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlights of this mobile are 50 MP Front Camera and 181 g Weight which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 42899. It is also available in 8GB+128GB and 8GB+256GB variants.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.59 in |
| Internal Memory | 512 GB |
| Battery | 5600 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple |
The OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) from OPPO was launched on November 25, 2024. OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.42899. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 42899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 41999/- |
| Croma | 80 | Rs. 41999/- |
This mobile comes with Android 15. This model has 5600 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). It weighs 181 g and measures 74.7 x 157.9 x 7.2 mm (height x width x thickness).
OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1256 x 2760 pixels. The phone has a screen size of 6.59 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Normal brightness: 600nits (Typical), HBM brightness: 1200nits (Typical), Nature mode: 100% DCI-P3, Pro mode: 100% DCI-P3, Vivid mode: 100% DCI-P3.
There is 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear Camera in OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Video, Photo, Portrait, Night, HI-RES, PANO, Slo-mo, Time-lapse, Dual-view video, Sticker, underwater, DOC SCANNER, Googlen lens.





There is 3.35 GHz Octa Core Mediatek 8350 processor running in OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB). There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 512 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 80W Fast Charging.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 1256 x 2760 pixels.
Q. Does OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Does OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Android 15.
Q. What is usb type of this model?
A. OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) features USB-C.
Q. Which processor powers OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB)?
A. OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) is powered by Mediatek 8350 processor.
Q. What is the battery size of OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB)?
A. This model comes with 5600 mAh.
Q. What is display size of this phone?
A. It has display size of 6.59 in.
| Name | OPPO Reno 13 5G (12GB RAM + 512GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v15,Ultra Slim,Fast Charging,5600 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.59 inches,1256 x 2760 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8350 Chipset,3.35 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,512 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |