OPPO released its Oppo A6 Pro 5G on January 05, 2026. Price of this phone is Rs. 26999. The processor in this phone is Mediatek 6300. This mobile has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 15. This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 26999. This phone is also available in 8GB+256GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
OPPO released its Oppo A6 Pro 5G on January 05, 2026. Oppo A6 Pro 5G is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price being Rs.26999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 26999/- |
| Croma | 80 | Rs. 26999/- |
This mobile comes with Android 15. This model comes with 7000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. The dimensions of the phone are 78.5 x 166.6 x 8.6 mm (height x width x thickness) and weighs 216 g.
Oppo A6 Pro 5G comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.




Oppo A6 Pro 5G is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. It comes with Android 15.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 7000 mAh.
Q. What is display resolution of this model?
A. Oppo A6 Pro 5G comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. Which processor powers Oppo A6 Pro 5G?
A. Oppo A6 Pro 5G is powered by Mediatek 6300 processor.
Q. Does Oppo A6 Pro 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 85.2%.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 216 g.
Q. What is price of this mobile?
A. Currently, This model has best price of Rs.26999.
Q. What is aspect ratio of Oppo A6 Pro 5G?
A. Oppo A6 Pro 5G has aspect ratio of 19:9.
| Name | Oppo A6 Pro 5G |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1570 pixels,120 Hz,AGC DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |