On January 05, 2026, OPPO launched Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB). The Cost of this model is Rs. 26999. The processor in this phone is Mediatek 6300 and this phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 15. This model has 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 16 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 26999. It is also available in 8GB + 128GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP Dual |
On January 05, 2026, OPPO launched Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB). This model is currently available in stores like Amazon, Croma and Flipkart to purchase, with best price of Rs.26999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 26999/- |
| Croma | 80 | Rs. 29999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 29999/- |
This phone features Android 15. This model has 7000 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time. This Phone weighs 216 g and measures 78.5 x 166.6 x 8.6 mm (height x width x thickness).
It comes with Color IPS Screen and display resolution of 720 x 1570 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 256 PPI (Pixels per inch).
This phone has 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, panorama.




Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB) is powered by 2.4 GHz Octa Core Mediatek 6300 processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display resolution of Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB)?
A. It comes with display resolution of 720 x 1570 pixels.
Q. Which operating system Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB) comes with?
A. This mobile has Android 15.
Q. What is display size of this mobile?
A. Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB) has display size of 6.75 in.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is the weight of Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB)?
A. This model weighs 216 g.
Q. What is price of Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB)?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.26999.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB) has aspect ratio of 19:9.
Q. Which processor powers Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB)?
A. The processor in Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB) is Mediatek 6300.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 78.5 x 166.6 x 8.6 mm.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 7000 mAh.
| Name | Oppo A6 Pro 5G (8GB+256GB) |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v15,Slim,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,720 x 1570 pixels,120 Hz,AGC DT-Star D+,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 6300 Chipset,2.4 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid) |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |