On January 08, 2026, OPPO launched Oppo Reno 15 Pro Mini. This phone comes at a price of Rs. 59999. The processor in it is Mediatek 8450. Oppo Reno 15 Pro Mini has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Oppo Reno 15 Pro Mini runs on Android 16. This mobile has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 200 MP Camera which is best available in this price range. Along with this, this phone also comes with 187 g Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 59999. This mobile is also available in 12GB+512GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.32 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6200 mAh |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
On January 08, 2026, OPPO launched Oppo Reno 15 Pro Mini. Oppo Reno 15 Pro Mini is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.59999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 59999/- |
It comes with Android 16. This mobile has 6200 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 72.4 x 151.2 x 8 mm (height x width x thickness) and weighs 187 g.
Oppo Reno 15 Pro Mini comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) with resolution of 1216 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.32 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Standard Mode: 100% DCI-P3, Natural Mode: 100% DCI-P3, Vivid Mode: 100% DCI-P3.
It has 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash.





Oppo Reno 15 Pro Mini is powered by 3.25 GHz Octa Core Mediatek 8450 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 12 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is the weight of Oppo Reno 15 Pro Mini?
A. This model weighs 187 g.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Oppo Reno 15 Pro Mini has aspect ratio of 19.5:9.
Q. When was Oppo Reno 15 Pro Mini launched?
A. On January 08, 2026, Oppo Reno 15 Pro Mini was launched.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 72.4 x 151.2 x 8 mm.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. What is price of Oppo Reno 15 Pro Mini?
A. Currently, This phone has best price of Rs.59999.
Q. What is the battery size of Oppo Reno 15 Pro Mini?
A. This mobile has 6200 mAh.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 6.32 in.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with In Display fingerprint sensor.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This phone has Android 16.
| Name | Oppo Reno 15 Pro Mini |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Slim,Fast Charging,6200 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.32 inches,1216 x 2640 pixels,120 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 8450 Chipset,3.25 GHz, Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |