OPPO released its OPPO A57e on September 27, 2022. Price of this phone is Rs. 13989. This Phone is powered by MediaTek G35 processor. This phone has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on Android 12. This model has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 13989.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.56 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual |
OPPO released its OPPO A57e on September 27, 2022. OPPO A57e is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 13989/- |
This model comes with Android 12. This mobile comes with 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM). This model weighs 187 g and measures 75.03 x 163.74 x 7.99 mm (height x width x thickness).
OPPO A57e comes with Color IPS LCD Screen with resolution of 720 x 1612 pixels. The phone has a screen size of 6.56 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has 480 nits (typ), 600 nits (HBM).
There is 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera in OPPO A57e with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.





There is 2.3 GHz Octa Core MediaTek G35 processor running in OPPO A57e. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 187 g.
Q. Which processor powers OPPO A57e?
A. The processor in this model is MediaTek G35.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. When was OPPO A57e launched?
A. On September 27, 2022, OPPO A57e was launched.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is usb type of OPPO A57e?
A. This model comes with USB-C.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 33W Fast Charging.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 75.03 x 163.74 x 7.99 mm.
| Name | OPPO A57e |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v12,Ultra Slim,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.56 inches,720 x 1612 pixels,90 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Helio G35 G35 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |