The Motorola Moto G Pure from Motorola was launched on October 07, 2021. This phone comes at a price of Rs. 11990. It is powered by MediaTek G25 processor. Motorola Moto G Pure has 3 GB RAM with 32 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 11. This phone has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 3 GB |
|---|---|
| Display | 6.5 in |
| Internal Memory | 32 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual |
The Motorola Moto G Pure from Motorola was launched on October 07, 2021. Motorola Moto G Pure is currently out of stock but might be availaible in the near future.
This model comes with Android 11. This mobile has 4000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Single Sim (Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.6 x 167.4 x 8.8 mm (height x width x thickness) and weighs 188 g.
Motorola Moto G Pure comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) with resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.5 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 270 PPI (Pixels per inch).
There is 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera in Motorola Moto G Pure with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is 2 GHz Octa Core MediaTek G25 processor running in Motorola Moto G Pure. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 3 GB RAM. The phone comes with 32 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It comes with Android 11.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. When was Motorola Moto G Pure launched?
A. On October 07, 2021, Motorola Moto G Pure was launched.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Motorola Moto G Pure are 75.6 x 167.4 x 8.8 mm.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is aspect ratio of Motorola Moto G Pure?
A. This mobile has aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Rear fingerprint sensor.
Q. What is the weight of Motorola Moto G Pure?
A. This mobile weighs 188 g.
Q. What is the battery size of Motorola Moto G Pure?
A. This mobile has 4000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display size of Motorola Moto G Pure?
A. Motorola Moto G Pure has display size of 6.5 in.
| Name | Motorola Moto G Pure |
| General | Single Sim,Voice Call,Android v11,Slim,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.5 inches,720 x 1600 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Helio G25 Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,3 GB RAM,32 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Water Proof,Dust Resistant |