On February, 2013, Lemon launched Lemon B489. The Cost of this phone is Rs. 1640. This phone has only 1.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
On February, 2013, Lemon launched Lemon B489. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
This phone has 1800 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The phone weighs 98 g.
Lemon B489 comes with Color IPS Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This phone has 1.3 MP Rear Camera.
Among other things it has Bluetooth & Hotspot.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 98 g.
Q. What is display size of Lemon B489?
A. Lemon B489 has display size of 2.4 in.
Q. Does Lemon B489 has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. When was Lemon B489 launched?
A. The Lemon B489 was launched on February, 2013.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
Q. Does Lemon B489 has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1800 mAh Li-ion Battery.
| Name | Lemon B489 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |