The Motorola Edge 70 Pro Plus 5G is going to be launched on June 22, 2026 (Expected). This mobile might come at a price of Rs. 49999. . This model has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. Motorola Edge 70 Pro Plus 5G comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This phone has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 6.8 inches Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 49999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.8 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
The Motorola Edge 70 Pro Plus 5G is going to be launched on June 22, 2026 (Expected). This mobile will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.49999. Keep checking us for the latest price updates of Motorola Edge 70 Pro Plus 5G.
It has Android 16. It comes with 7000 mAh Non-Removable . It has Dual Sim (Nano+Nano SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with Color Extreme AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2772 pixels. The phone has a screen size of 6.8 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 449 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has HDR10+, Pantone Validated Color, Pantone SkinTone Validated, 100% DCI-P3 color space, 10-bit; Over a billion shades of color, Water Touch.
There is 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Motorola Edge 70 Pro Plus 5G with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Action Shot, Auto Night Vision, Auto Motion Capture, Auto Smile Capture, Dual Capture Video, Face Retouch, Gesture Capture, Google Lens, Group Shot, HDR, Live Filters, Long Exposure, Macro, Night Vision, Panorama, Pantone SkinTone Validated, Pantone Validated Color, Photo Booth, Photo Enhancement Engine, Portrait Mode (24mm, 35mm, 50mm), Pro mode, Scan (Powered By Adobe Scan), Signature Style, Smart Color Watermark, Ultra Resolution.
There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 96.8%.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1272 x 2772 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Motorola Edge 70 Pro Plus 5G comes with display size of 6.8 in.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with In Display fingerprint sensor.
Q. When is Motorola Edge 70 Pro Plus 5G going to be launched?
A. The Motorola Edge 70 Pro Plus 5G is going to be launched on June 22, 2026 (Expected).
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This model comes with 90W TurboPower.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 16.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. What is the battery size of Motorola Edge 70 Pro Plus 5G?
A. It comes with 7000 mAh.
Q. What is aspect ratio of this mobile?
A. Motorola Edge 70 Pro Plus 5G has aspect ratio of 19.6:9.
| Name | Motorola Edge 70 Pro Plus 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.8 inches,1272 x 2772 pixels,144 Hz,Corning Gorilla Glass 7i,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |