Lemon B417 comes with price of Rs. 1225. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1225.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1225/- |
It has 1800 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
Lemon B417 comes with Color TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
It has 0.3 MP Rear Camera.




Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile comes with 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of Lemon B417?
A. Lemon B417 comes with display size of 2.4 in.
Q. What is aspect ratio of Lemon B417?
A. This model comes with aspect ratio of 4:3.
Q. Does Lemon B417 has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
| Name | Lemon B417 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |